Z myślą o kolegach po fachu przygotowaliśmy unikatowe seminaria i warsztaty dotyczące wellness – zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Tematy, które poruszamy dotyczą kondycji psychicznej, komunikacji, radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym oraz budowania relacji z trudnym klientem. Umiejętności miękkie to niezwykle istotny, choć bardzo niedoceniany w naszej branży temat. Nasze spotkania mają na celu położenie większego nacisku na tę część pracy lekarza weterynarii, która jest bliżej ludzi, niż zwierząt.
Oferujemy profesjonalnie przygotowane spotkania, które odbywają się w rodzinnej atmosferze. Pragniemy zachęcić do wspólnego dialogu na tematy wcześniej nieporuszane publicznie. Przyświeca nam hasło uświadamiania branży i budowania wsparcia merytorycznego dla kolegów, którym ciężko jest przyznać się z jakimi problemami się borykają. Często również przed samym sobą.
Poniższe seminaria mogą odbywać się w formie:
- zamkniętej – dla pracowników konkretnej lecznicy weterynaryjnej w indywidualnie ustalonym z nami terminie lub
- otwartej – według planowanego przez nas harmonogramu w różnych miastach Polski.
Nasze seminaria mają praktyczny i interaktywny charakter. Ich celem jest jak największe zaangażowanie uczestników w zajęcia. Część teoretyczna to miniwykłady, zaś praktyczna – obejmuje dyskusje moderowane, pracę indywidualną, w parach i grupie, inscenizacje sytuacji z praktyki zawodowej oraz rozwiązywanie testów.
Techniki radzenia sobie ze stresem i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
Zobacz szczegóły
Nasze seminarium kierujemy do lekarzy i studentów weterynarii. Chcemy pomóc odnaleźć najbardziej stresujące aspekty pracy lekarza weterynarii i wspólnie porozmawiać o technikach radzenia sobie ze stresem oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Istotny jest w tym przypadku typ osobowości – wielu lekarzy to osoby bardzo wrażliwe, perfekcjonistyczne, traktujące swoją pracę bardzo poważnie i przez to nieumiejące emocjonalnie oddzielić się od swoich obowiązków zawodowych.
Porozmawiamy o inteligencji emocjonalnej, pomożemy też dostrzec wasze wewnętrzne zasoby, które posłużą wam jako matryca do radzenia sobie ze stresem w pracy. Zapoznamy was z technikami relaksacyjnymi oraz pomożemy wypracować zalążki mechanizmów uodparniających. Dzięki wspólnym, szczerym rozmowom naświetlimy ten niezwykle ważny aspekt naszej pracy i damy wam szansę na podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Chcemy, jako pierwsi stworzyć przestrzeń do dialogu na ten niezwykle ważny temat. Prowadzone przez nas badania dotyczące stresu i wypalenia zawodowego posłużą jako podstawa do zaprezentowania danych na temat naszego zadowolenia zawodowego i z życia. Chcemy pomóc wam odzyskać wewnętrzną równowagę i nauczyć was radzenia sobie w dynamicznie zmieniających się relacjach emocjonalnych. Tylko my sami wiemy jak trudna, odpowiedzialna, wymagająca i wyczerpująca psychicznie jest nasza praca.
Porozmawiajmy o eutanazji – opieka nad pacjentem nieuleczalnie chorym, przekazywanie złych wieści
Zobacz szczegóły
To wyjątkowe seminarium ma służyć dyskusji w małym gronie oraz wzajemnemu wsparciu grupowemu. Dotyczy ono trudnego procesu leczenia paliatywnego, podejmowania decyzji i wykonywania eutanazji oraz przekazywania niepomyślnych wieści właścicielom zwierzęcia. Formalnie nikt z nas nie jest przygotowywany do radzenia sobie w tych trudnych sytuacjach, zaś proces kształcenia akademickiego nie obejmuje zagadnień związanych z umiejętnościami miękkimi.
Jesteśmy jedyną grupą zawodową w Polsce, która spotyka się z eutanazją na co dzień, żyje z nią i jest za nią odpowiedzialna. Wywiera to na nas ogromny wpływ i ma znaczenie dla naszego samopoczucia. Nieumiejętne radzenie sobie z jej pośrednimi skutkami oraz trudnymi emocjami właściciela zwierzęcia, może prowadzić do przewlekłego stresu i wypalenia zawodowego. Jesteśmy ludźmi wrażliwymi i kochającymi zwierzęta, których zdrowie, dobro i jakość życia są dla nas nadrzędnymi wartościami. Spróbujmy w tak samo ważny sposób spojrzeć na nas samych.
Podczas naszego spotkania wesprzemy was w tych jakże trudnych aspektach naszej pracy, pomożemy uświadomić sobie jak można chronić się przed tzw. “zespołem zmęczenia współczuciem”, zaznajomimy was z technikami ochrony przed stresem. Przedstawimy wam także skuteczne techniki komunikacyjne oraz porozmawiamy o delikatnej więzi między lekarzem a właścicielem zwierzęcia podczas terapii paliatywnej i humanitarnej eutanazji.
Techniki komunikacji z trudnym i wymagającym klientem
Zobacz szczegóły
Nasze seminarium kierujemy do tych, którzy pragną poczuć się pewniej w konfrontacji z trudnym i wymagającym klientem weterynaryjnym. Bardzo dobrze wiemy jak niełatwo jest czasem znaleźć wspólny język z klientem, który wszystko wie, zaniedbuje nasze zalecenia, podważa nasz autorytet, zagaduje nas, wymusza, zaniedbuje zwierzę, jest roszczeniowy. Chcemy stworzyć przestrzeń do rozmowy oraz pomóc w odzyskaniu wewnętrznej równowagi.
Jako pierwsi podejmujemy się próby połączenia dwóch biegunów – lekarza weterynarii oraz klienta i wsparcia was w trudnej sztuce komunikacji i budowania wizerunku. To właśnie na nas, lekarzach weterynarii spoczywa odpowiedzialność za nawiązanie porozumienia oraz zrozumienie przekazu przez klienta i co za tym idzie – stosowania się do naszych zaleceń terapeutycznych.
Chcemy nauczyć was technik komunikacji, które pomogą wykluczyć nieporozumienie i konflikt na osi lekarz-klient. Dzięki naszemu seminarium świadomie będziecie korzystać z przekazu werbalnego i pozawerbalnego. Dzięki dogłębnej autoanalizie, poznaniu swoich mocnych i słabych stron staniecie się bardziej transparetni i skuteczni. Pomożemy wam rozwiązać dotychczasowe problemy komunikacyjne, z którymi się borykaliście oraz uniknąć przyszłych konfliktów.
Kurs mindfulness dla lekarzy weterynarii – poziom 1
Zobacz szczegóły
Zapraszamy na jedyne w Polsce dedykowane lekarzom weterynarii warsztaty medytacji mindfulness od podstaw. Jeśli chcesz aby Twoje samopoczucie oraz zdrowie psychiczne pracowały wspólnie z Twoimi umiejętnościami klinicznymi, tak aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał zawodowy oraz dysponujesz 10 minutami dziennie to warsztaty w medytacji mindfulness są dla Ciebie.
Czym właściwie jest Medytacja Mindfulness? Jest to prosta i niewymagająca dużego nakładu czasu praktyka zwiększająca uważność i kreatywność, “siłownia” dla mózgu i emocji, prostym w użyciu narzędziem redukcji stresu poprawiającym nasze odczucia zadowolenia z życia, ćwiczeniem dającym szerokie możliwości do autoanalizy oraz samorozwoju.
A czym medytacja nie jest:
- pozbywaniem się, wyciszaniem, supresją lub uciekaniem od własnych myśli
- stricte spirytualną lub religijną praktyką
- hipnozą lub transem
- męczącą koncentracją
- błogą relaksacją
- apatią, otępieniem lub odcinaniem się od rzeczywistości
Po ukończeniu pierwszego poziomu warsztatów “Mindfulness dla Lekarzy Weterynarii” każdy wróci zaopatrzony w dokładne instrukcje jak zacząć i utrzymać regularną praktykę w domu oraz w wiedzę w których aspektach codziennej pracy lekarza weterynarii uważność znajduje największe praktyczne zastosowanie wraz z ćwiczeniami
Najbliższy warsztat
4-6 września 2020, Warszawa;
Koszt
990 zł (zapisy do 30 lipca), po 30 lipca 1090 zł.
Min. liczba uczestników: 20.
Cena obejmuje udział w warsztatach, przerwy kawowe i lunch, poduszkę do medytacji oraz materiały.
Program
Piątek
- 17:30-18:00 start
- 18:00 wprowadzenie, krótka sesja praktyczna, wykład wprowadzający
- 20:00 kolacja
Sobota
- 8:00 Śniadanie (w wersji z zakwaterowaniem)
- 9:00-11:00 wykłady (uważność, mindfulness, co lekarze weterynarii mogą zyskać na regularnej praktyce), sesje praktyczne guided meditation
- 11:00-11:30 przerwa kawowa
- 11:30 – 13:00 wykłady (naukowe dowody o wpływie praktyki medytacji na nasz mózg, układ odpornościowy, poziom stresu i jakość życia (m.in. University of Oxford Mindfulness Research Centre,) sesje praktyczne guided meditation
- 13:00-15:00 przerwa obiadowa
- 15:00-17:00 wykłady (instrukcja medytacji), sesje praktyki własnej
- 17:00 – 17:30 przerwa kawowa
- 17:30-19:00 wykłady (uważne słuchanie/uważne mówienie) i praktyka uważnego słuchania/mówienia, sesje praktyki medytacji
- 19:00 kolacja
Niedziela
- 8:00 śniadanie
- 9:00-11:00 wykłady (samoświadomość, inteligencja emocjonalna, poprawna samoocena), warsztat pracy z emocjami – projekcje, nawyki, identyfikowanie i nazywanie emocji
- 11:00-11:30 przerwa kawowa
- 11:30-14:00 wykład (empatia – definicje, wypalenie, prawidłowe ukierunkowanie, przejrzyste widzenie), sesje indywidualne/sesje praktyki własnej
- 14:00-16:00 przerwa obiadowa
- 16:00-17:00 instrukcje praktyki w domu, wydanie materiałów drukowanych
- 17:00 koniec
Instruktorzy
lek. wet. Jagoda Kalinowska MRCVS
Lekarka weterynarii oraz zoofizjoterapeutka z kilkuletnim stażem pracy zarówno Polsce (konie, zwierzęta towarzyszące) jak i w Wielkiej Brytanii (stomatologia psów/kotów, chirurgia miękka, hospital/wards vet i locum vet). Ponadto certyfikowany nauczyciel jogi RYT-500, mindfulnessu i medytacji zarejestrowana w Yoga Alliance. W UK wraz z lek. wet. Jakubem Grajkowskim prowadziła kursy z tematyki mindfulness dedykowane lekarzom weterynarii oraz technikom i pielęgniarzom weterynaryjnym (m.in. w sieci lecznic weterynaryjnych The Vet) inicjowane w celu poprawy zadowolenia z pracy, obniżenia poziomu stresu i zwiększenia produktywności.
Regularnie prowadzi warsztaty z medytacji, mindfulnessu i jogi oraz sesje indywidualne. Uważa, że medytacja mindfulness, choć coraz bardziej popularna, w dalszym ciągu jest czarnym koniem, a jednocześnie brakującym ogniwem w połączeniu intensywnego, stresującego i niezwykle wymagającego trybu życia z z dobrym samopoczuciem i szczęściem na co dzień oraz utrzymania zdrowia psychicznego w dobrej formie. Za niedoścignioną przewagę tej praktyki uważa jej prostotę, bezstronność i brak dogmatów, przystępność oraz wszechstronność zastosowań przy jednoczesnym braku przeciwwskazań i ograniczeń.
Jej edukacyjna ścieżka przez tematykę medytacji, mindfulnessu i jogi wiodła ją przez wiele medytacyjnych odosobnień oraz kursów certyfikujących zarówno w Polsce jak i w Indiach, Niemczech czy Francji. Na medytacyjnej poduszce można ją spotkać od 15 lat. Prywatnie dzieląca swoją codzienność z adoptowanymi kotami, psem i koniem oraz ukochanym człowiekiem. Ulubione motto to “putting the mind of fearfulness in the cradle of loving kindness.”