SłonieCzny Patrol

SŁONIECZNY PATROL W KENII

SłonieCzny Patrol to projekt dwóch koleżanek – studentki weterynarii Natalii Strokowskiej oraz absolwentki Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW Elżbiety Kawki.

Ciekawe świata i dzikiej przyrody oraz zachęcone licznymi sukcesami naukowymi postanowiłyśmy połączyć nasze siły we wspólnym projekcie  i wyjechać do Afryki poznać bliżej naturę słoni afrykańskich. Dzięki wiedzy i doświadczeniu z zakresu weterynarii, zootechniki i behawioru zwierząt mogłyśmy spędzić trzy tygodnie w Kenii pracując w organizacji Kenya Wildlife Service, gdzie pracowałyśmy jako wolontariuszki w Parku Narodowym Nairobi pomagając w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt.

fot. Nick Brandt

Każdego dnia odwiedzałyśmy Sierociniec i Ośrodek dla Słoni im. Davida Scheldricka, gdzie mogłyśmy prowadzić badania z zakresu behawioru sierot słoni w kontekście syndromu szoku pourazowego (PTSD) w wyniku utraty matki. W realizacji projektu pomogła nam również wygrana w ogólnopolskim konkursie „Stypendium z Wyboru” oraz II nagroda w konkursie „Studencki Projekt Roku” organizowanym przez SGGW. Wcześniejszy projekt dot. praktyk w Indiach został uhonorowany wyróżnieniem w ogólnopolskim plebiscycie Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa), którego patronem honorowym jest minister Barbara Kudrycka.

STYPENDIUM Z WYBORU

Dzięki wygranej w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Absolvent.pl mogłyśmy w pełni przeprowadzić nasz projekt w Afryce dotyczący behawioru sierot słoni w Ośrodku im. Davida Scheldricka w Nairobi. Środki z wygranej przeznaczyłyśmy na opłacenie kosztów wiz, udziału w praktykach, leków przeciwmalarycznych i transportu na miejscu. Dzięki pomocy naszych przyjaciół, rodziny i znajomych udało nam się zdobyć odpowiednią ilość głosów, i zajęłyśmy pierwsze miejsce!

Więcej TUTAJ

Stroko i Kawka w mediach – po wygranej stypendium z Wyboru

Sierociniec przyjmuje z całej Kenii młode słonie osierocone w wyniku kłusownictwa lub konfliktów z rolnikami. Młode słonie pozostają w sierocińcu aż do ukończenia drugiego roku życia, czyli tyle, ile trwa ich karmienie mlekiem matki. Niemniej niektóre słonie ssą mleko nawet 4 lata, do czasu aż wyrzynające się ciosy nie zaczną przeszkadzać w karmieniu. Kiedy nauczą się samodzielnie odżywiać, przenosi się je 160 km na południowy wschód, do dwóch ośrodków w Parku Narodowym Tsavo. Tam zaś, każde w swoim tempie, wracają do życia na wolności, co zajmuje zazwyczaj 8-10 lat. Możliwość prowadzenia badań w Sierocińcu dla Słoni w Nairobi   była nas olbrzymią szansą udziału w tak nowatorskim projekcie, nauką ponadgatunkowego porozumienia i możliwością poczynienia wnikliwych obserwacji zachowań słoni, co pomoże nam w przyszłej pracy z dzikimi zwierzętami nie tylko w rezerwatach Afryki, lecz także w polskich zoo.

Więcej o Sierocińcu i naszych badaniach w Afryce możesz przeczytać TUTAJ

RELACJA Z CAŁEJ WYPRAWY

————————————————————————————-

PREZENTACJA NA TEMAT PROJEKTU SŁONIECZNY PATROL W AFRYCE

 

PATRONI MEDIALNI

Reklamy

One thought on “SłonieCzny Patrol

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s