Kurs Online w E-klasie
Clinical Rounds
Weterynaryjne spotkania kliniczne.
Pomyśl
Czy zdarza Ci się, że…
Ponad połowa ankietowanych przez nas lekarzy weterynarii NIGDY nie ma spotkań z zespołem, aby omówić trudne przypadki kliniczne… Zaś część z osób, które zaznaczyły opcję “codziennie” dodawała komentarz, że owszem, codziennie ma miejsce np. przekazanie pacjentów w szpitalu kolejnej zmianie, natomiast nie oznacza to wcale, że są to spotkania służące omówieniu wyzwań i błędów w leczeniu.
W praktykach, w których pracowałam w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii takie spotkania odbywały się regularnie. Kiedy pracujesz w większym zespole, trudne przypadki pojawiają się codziennie i mogą być omówione z pozostałymi członkami zespołu, zaś specjaliści lub starsi stażem lekarze mogą podzielić się cennymi uwagami na temat diagnostyki i leczenia konkretnych przypadków z lekarzami, którzy mają mniej doświadczenia w danej specjalizacji.
Dołączasz do nas?
Chcę przenieść ten typ spotkań na polski grunt i nauczyć Cię prezentować przypadki, udzielać uwag, wyciągać wnioski, pomagać innym i przyjmować pomoc.
– lek. wet. Natalia Strokowska
O mnie
Będę Twoją mentorką
Jestem lekarką weterynarii z 8 letnim stażem pracy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Praktyki i wolontariaty odbyłam w USA, RPA, UK, Indiach, Kenii, Gwatemali, Rosji i Czechach. Od 7 lat prowadzę również firmę Vetnolimits, która edukuje lekarzy weterynarii w zakresie umiejętności miękkich i zarządzania lecznicą w drodze do tzw. doskonałości klinicznej. Moje kursy, szkolenia i audyty tworzę w oparciu o autorskie badania społeczności weterynaryjnej oraz najnowszą wiedzę dotyczącą naszej branży, zarządzania ZLZ, jak i innych dziedzin, jak np. komunikacji i psychologii. W 2019 roku ukończyłam podyplomowe studia z Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Spełniona lekarka weterynarii
Pracująca jako locum veterinarian w kilku krajach w Europie i na świecie. Absolwentka kursów ESAVS Soft Tissue Surgery I-IV oraz Exotic Pet Radiology. W 2017 roku uzyskała tytuł specjalisty chorób zwierząt nieudomowionych.
Badaczka
Kończy doktorat na SGGW. Autorka artykułów w prasie naukowej i popularnej. Samodzielnie przeprowadziła również badanie dotyczące zdrowia psychicznego lekarzy weterynarii (artykuł naukowy na etapie recenzji).
Autorka szkoleń i kursów
“Social media w weterynarii”
“Medical English for Veterinary Professionals”
“Mentoring Weterynaryjny”
“Vet DDx”
“Jak zarabiać więcej w weterynarii”
“Sztuka pisania notatek metodą SOAP”
Rzeczowa dyskusja o przypadkach
Kluczowymi aspektami do prowadzenia dyskusji o trudnościach w leczeniu i diagnostyce oraz potencjalnie popełnionych błędach są trzy bardzo ważne rzeczy:
POLITYKA NIEOBWINIANIA
(ang. no-blame policy)
JUST-CULTURE
(wysoka kultura pracy w ZLZ)
UMIEJĘTNOŚĆ FORMUŁOWANIA FEEDBACKU
(informacji zwrotnej) ORAZ PRZYJMOWANIA GO
Niestety w części polskich praktyk weterynaryjnych brakuje któregoś z czynników, a czasami nawet wszystkich trzech. Bez zapewnienia bezpieczeństwa psychologicznego dyskusji, trzymania wysokiego poziomu rozmowy oraz formułowania konstruktywnej informacji zwrotnej bez tzw. “polowania na czarownice” i wyśmiewania kolegów, którym zdarzył się błąd, nie ma najmniejszych szans na przeprowadzenie skutecznie całego procesu.
Ważnym ogniwem jest też sam lekarz, który prosi o pomoc – obowiązuje zasada radykalnej otwartości i umiejętności przyznania się do błędu. Jeśli rady zespołu (sformułowane w prawidłowy sposób) odbierane będą jako afront lub osobistą krytykę, z całego procesu nici. Świadome podejście do własnych błędów wymaga dojrzałości emocjonalnej, wyzbycia się perfekcjonizmu i oddzielenia siebie od pracy. Należy działać w zgodzie z dobrymi intencjami do innych i tak samo traktować pomoc naszych kolegów, którzy z dobrymi intencjami podchodzą do nas. Niedopuszczalne jest wyśmiewanie, bierna agresja, małostkowe podejście, łapanie za słówka, wywyższanie się, kąśliwe uwagi itp.
Możesz mi zaufać, że…
nauczona doświadczeniem pracy w wielu zespołach,
wiem jak można polegać na sobie i dostępnej wiedzy!
Ogarniemy wspólnie trudne przypadki
Dlatego jeśli:
🔥🔥🔥
… to nadciągamy z czymś, czego nad Wisłą jeszcze nie było – klubem dyskusyjnym “Clinical Rounds”, na którym nauczysz się najlepszych nawyków i dzięki nim będziesz kultywować tę ideę dalej – czy to z kolegami z zajęć, czy też w Twoim zespole 🙂
🔥🔥🔥
Jak wygląda spotkanie podczas kursu
1. [icon name=”file-medical” prefix=”fas”]
Gromadzimy całą niezbędną i dostępną dokumentację medyczną pacjenta – jego historię leczenia u nas i/lub z innej praktyki weterynaryjnej oraz wykonane badania np. krwi i moczu, zdjęcia RTG, opis USG, wyniki histopatologii itp.
2. [icon name=”chalkboard-teacher” prefix=”fas”]
Lekarz, który ma trudność z danym przypadkiem zaczyna prezentację:
- opis pacjenta,
- wywiad chorobowy i środowiskowy,
- wynik badania klinicznego i objawy zwierzęcia,
- dotychczasowa diagnostyka – wyniki badań, które odbiegają od normy,
- zastosowane leczenie – na jakie leki pacjent zareagował lub po podaniu jakich leków nie otrzymano poprawy + jakie ew. wystąpiły dodatkowe objawy/efekty uboczne,
- sugerowane diagnozy różnicowe,
- punkt, w którym utknęliśmy i refleksja nad aktualnym rozpoznaniem.
3. [icon name=”comments” prefix=”far”]
Następnie razem z całym zespołem, w moderowanej dyskusji sugerujemy swoje propozycje – innych diagnoz różnicowych wraz z uzasadnieniem, dodatkowej diagnostyki lub powtórzenia poszczególnych badań, zwracamy uwagę na potencjalne niedopatrzenia lub błędne interpretacje. Sugerowana jest dodatkowa literatura/źródła/badanie na poparcie swoich słów w myśl “evidence-based medicine”.
4. [icon name=”list-alt” prefix=”far”]
Po wspólnej dyskusji formułowany jest plan działania – dalszej diagnostyki i/lub leczenia/odesłania do specjalisty.
Dla kogo jest ten kurs?
Dla lekarzy z otwartą głową, którzy chcą nauczyć się najwyższych standardów dyskusji i rozumowania klinicznego podczas spotkań zespołowych. Dla osób, które chcą podszkolić się z umiejętności prezentacji przypadków, wystąpień publicznych, pracy ze źródłami, krytycznego myślenia oraz poznać fajnych kolegów, którzy mają identyczne aspiracje i nadają na tych samych falach. Zajęcia kierujemy do lekarzy, którzy są znużeni poziomem publicznych dyskusji na forach i szukają odmiany w dobrej, wspierającej i koleżeńskiej atmosferze, pod okiem czujnego moderatora.
Dla kogo NIE jest ten kurs?
Kurs nie jest dla lekarzy, którzy mają problem z samokontrolą, kulturą osobistą i w głębi serca nie chcą zmienić swoich nawyków. Nie chcemy w naszej grupie osób, które nie potrafią też z uwagą i otwartością, bez natychmiastowej krytyki i oceniania słuchać innych. Jeśli konstruowanie i przyjmowanie konstruktywnego feedbacku jest Ci obce, zaś słowa życzliwej uwagi do pracy nad sobą odbierasz jako osobistą urazę – te zajęcia nie będą dla Ciebie. Jeśli masz też lęk przed pracą w grupie, boisz się otworzyć, aby porozmawiać o problemach w pracy i nie umiesz panować nad emocjami – na razie wstrzymaj się.
Poznaj opinie naszych kursantów
Ile kosztuje ten kurs?
Inwestujesz w…
2197 ZŁ BRUTTO
(faktura 1786,18 zł netto + 23% VAT)
Możesz otrzymać 10% zniżki od ceny bazowej użyczając Vetnolimits praw do Twojego przypadku klinicznego i związanych z nim materiałów (zdjęcia, wideo, wyniki badań etc) do użycia w kolejnych projektach edukacyjnych. Oznacza to, że będziemy mogli wykorzystać opis Twojego przypadku i związane z nim materiały w innym kursie lub szkoleniu. Zadbamy oczywiście o to, aby zarówno Twoje dane, jak i klienta oraz pacjenta były zanonimizowane. Aby skorzystać ze zniżki wybierz odpowiednią opcję na stronie produktu.
Pomyśl tylko
Jakie to byłoby uczucie…
Najczęstsze pytania
W jakiej formie odbywają się zajęcia?
To jest kurs online i zajęcia odbywają się w e-klasie – spotykamy się online na platformie Zoom.
Kiedy startuje grupa?
Zajęcia zaczynają się 27.09.2022 lub w kolejny wtorek, gdy zbierze się grupa 10 osób.
Czy można płacić w ratach?
Tak, możesz zapłacić w dwóch ratach wybierając odpowiednią opcję w sklepie. II rata płatna jest do 30.10.2022.
Czy muszę mieć swój przypadek do omówienia?
Tak, każdy uczestnik musi podczas zajęć wygłosić prezentację na temat swojego przypadku.
Na czym polega zniżka -10% na kurs?
Możesz otrzymać 10% zniżki na kurs, użyczając Vetnolimits praw do Twojego przypadku klinicznego i związanych z nim materiałów (zdjęcia, wideo, wyniki badań etc) do użycia w kolejnych projektach edukacyjnych. Oznacza to, że będziemy mogli wykorzystać opis Twojego przypadku i związane z nim materiały w innym kursie lub szkoleniu. Zadbamy oczywiście o to, aby zarówno Twoje dane, jak i klienta oraz pacjenta były zanonimizowane.
Czy muszę znać angielski?
Zajęcia odbywają się po polsku, ale znajomość angielskiego będzie Ci potrzebna, aby czytać dodatkowe materiały dotyczące omawianych przypadków. Możesz korzystać z tłumacza, ale lepiej jeśli znasz angielski na poziomie min. B1.
Czy otrzymam fakturę?
Tak, wystawiamy faktury VAT.