Obejrzyj Live i podsumowanie będące zapisem głównych wątków, poruszanych podczas nagrania dotyczącego skutecznego przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, a także odpowiedniego przygotowania się do niej przez kandydata.
Obserwuję znaczne różnice w procesie rekrutacji w Polsce oraz za granicą, gdzie często wyjeżdżam na kontrakty jako lekarka locum. Poziom i kultura rekrutowania w weterynarii w naszym kraju jest często na niskim poziomie. Placówki, które w Polsce są mikroprzedsiębiorstwami, nie mają funduszy na profesjonalny proces rekrutacyjny, a osoby rekrutujące to właściciele placówek, którzy sami podejmują decyzję w sprawach związanych z ich gabinetem i nie mają kompetencji w zakresie rekrutacji.
Jako właściciel placówki warto się przygotować do spotkania z potencjalnym pracownikiem: przeczytać dokładnie jego CV, poznać kandydata, pamiętać jego imię czy istotne fakty z kariery zawodowej. Ważne by rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze oraz by za komunikatem słownym podążał komunikat niewerbalny w postaci naszej postawy, mimiki i sposobu w jaki mówimy. Należy pamiętać by nie zadawać pytań zamkniętych, sugerujących odpowiedź, aby kandydat mógł się wykazać podczas rozmowy i zaprezentować swój potencjał.
Testem sprawdzającym dojrzałość emocjonalną kandydata jest to, w jaki sposób opowiada on o swojej porażce. Jacek Santorski (dyrektor programowy Akademii Psychologii Przywództwa) sugeruje by zapytać przyszłego pracownika o największą porażkę zeszłego roku, a następnie ocenić jego sposób odpowiedzi. Pytaniem pomocniczym jest „Jaki jest Twój największy sukces zeszłego roku?” – zwykle kandydaci nie mają problemu z odpowiedzią na to pytanie.
Jeżeli rekrutujecie się w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy w niektórych placówkach w Polsce, otrzymacie podczas rozmowy przypadki kliniczne do analizy. Słuchając Waszej odpowiedzi rekruter ocenia proces logicznego myślenia przyszłego pracownika. Za granicą często usłyszycie pytania sprawdzające umiejętność pracy zespołowej, komunikacji, empatycznego podejścia do klienta oraz zdolność przyznania się do błędu.
Często osoby, które przechodzą przez proces rekrutacji mają problem z odpowiedzią na pytanie o plany na najbliższe lata czy rozwój kariery. Jest to zupełnie normalne. Jako absolwenci mamy prawo nie mieć sprecyzowanych planów zawodowych. Należy pamiętać, że najważniejszymi cechami młodego lekarza jest pozytywny stosunek do pracy, umiejętność pracy zespołowej i krytycznego myślenia. Umiejętności twarde możemy zdobyć w ciągu pierwszych miesięcy pracy.
Aby zmniejszyć ryzyko trafienia do praktyki wykorzystującej młodych lekarzy i nie zapewniającej odpowiednich warunków pracy, warto spędzić w danym gabinecie godzinę lub dwie i przyjrzeć się pracy lekarzy, ocenić poziom usług i panującą tam atmosferę. Należy spokojnie i powoli przyjrzeć się wszystkim dokumentom. Wiele gabinetów lekarsko-weterynaryjnych oferuje bardzo ubogie umowy o pracę lub nie zapewnia ich wcale. W dokumentach nie widnieje zapis dotyczących wszystkich obowiązków nowo zatrudnianego lekarza ani dokładne warunki pracy, dotyczące zmian nocnych czy weekendowych. Temat wynagrodzenia również sprawia nam trudność podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a często jest on poruszany przez pracodawców dopiero pod koniec rozmowy. W rozmowie z Karolem Paciorkiem Konstancja Zyzik tłumaczy dlaczego temat zarobków jest w Polsce tematem tabu, o którym niechętnie rozmawiamy.
Rekrutując lekarzy do gabinetu lekarsko-weterynaryjnego zatrudniajmy osoby odpowiedzialne, dojrzałe emocjonalnie oraz o takim samym systemie wartości. W ten sposób aplikujący o pracę lekarz powinien przeanalizować swojego potencjalnego pracodawcę. Pamiętajcie, by ustalać wszystkie szczegóły na piśmie, budować pozytywny wizerunek oraz pokazywać Waszą otwartość na zmianę i naukę.
Dodaj komentarz