Top 5 błędów placówek weterynaryjnych na Facebooku

Top 5 błędów placówek weterynaryjnych na Facebooku

Prawie 2 godziny dziennie spędzamy w mediach społecznościowych oglądając różne treści, podobnie czynią klienci praktyk weterynaryjnych. Media społecznościowe mają charakter socjalny, więc upewnij się, że publikowane przez Ciebie treści są angażujące, a nie zniechęcające do twojego fanpage’a. Oczywiście naturalne jest, że możesz popełnić błędy, ale wielu z nich można uniknąć. Czy znasz może te 5 najczęściej spotykanych błędów popełnianych przez placówki weterynaryjne?

1. Całkowity brak strategi

Znamy to bardzo dobrze. Wszystkim nam brakuje czasu i jesteśmy bardzo zajęci konsultacjami lub wykonywaniem innych obowiązków weterynaryjnych. W rzeczywistości każda minuta spędzona na przygotowaniach to 1 godzina oszczędzona w działaniu. Przy prawidłowej strategii powinieneś publikować posty celowo, zamiast ad-hoc. Pomyśl o dwóch postach w tygodniu – jednym informacyjnym (z poradami weterynaryjnej wysokiej jakośc) i jednym „za kulisami” (pacjent tygodnia, zabawna historia z praktyki, urodziny pracowników itp.). Jesteśmy pewni, że masz wiele ciekawych historii do podzielenia się – warto poświęcić jeden poranek lub popołudnie tygodniowo, aby przygotować swoje treści, które następnie można zaplanować do publikacji. Upewnij się, że nie publikujesz zbyt wiele, ponieważ ludzie szybko się męczą i mogą szybko „odlajkować” twojego fanpage’a, jeśli uznają go za nudny lub zbyt absorbujący.

2. Niedokończenie sekcji „Informacje

Ta ważna sekcja, wraz z głównym zdjęciem i obrazem w tle, przedstawia najważniejsze informacje o twojej firmie. Dlatego musisz skonfigurować i zoptymalizować swój fanpage. Upewnij się, że wysyłasz właściwą wiadomość do swoich obecnych i potencjalnych klientów. Udostępnij jak najwięcej szczegółów dotyczących założenia placówki, godzin, usług… oraz twojej misji. Ludzie szybko skanują zawartość, więc upewnij się, że najważniejsze informacje są udostępniane w pierwszym akapicie. Używaj słów kluczowych, wyrażeń i terminów – mają one takie samo znaczenie, jak te używane w twojej stronie WWW, więc nie zapomnij o nich! Podziel się opiniami swoich klientów, aby być bardziej wiarygodnym. Pamiętaj, aby unikać slangu medycznego – mów do klientów ich językiem i ułatwiaj im czytanie.

3. Treści drastyczne lub nieodpowiedni

Czy na pewno będzie fajnie dla właściciela zwierzęcia, gdy zobaczy swojego rozciętego podczas zabiegu psa lub kotka z wypadniętym okiem? Rzeczy, które są „zabawne” dla nas, ludzi z branży weterynaryjnej, nie są śmieszne ani interesujące dla „normalnych” ludzi. Upewnij się, że masz opinię znajomych lub członków rodziny na ten temat i traktuj ją poważnie. Klienci weterynaryjni nie odwiedzają Facebooka ani Instagrama, aby zobaczyć obrzydliwe rzeczy. Jeśli to zobaczą, prawdopodobnie odlajkują twojego fanpage’a. Zastanów się, czy naprawdę chcieliby wejść w interakcję z twoim zdjęciem. Pamiętaj, aby dodać wezwanie do działania (ang. call to action) – zadawaj im pytania, zachęcaj do publikacji zdjęć swoich zwierzaków, dodawania swoich opinii. Chodzi o zaangażowanie, niekoniecznie liczbę polubień. Dodaj emotikony do tekstu, aby był czytelny i wciągający. Nie pisz długich opracowań, ludzie nie przejdą przez cały tekst.

4. Zapominanie o użyciu Facebook Piksel

Publikując treści w social media i tworząc content marketing w sposób organicznych, musimy zawczasu pamiętać o zadbaniu o odpowiednie narzędzia analityczne, które pomagają prowadzić digital marketing. Wiele osób nie jest świadomych tego jak ważne są Google Analytics czy Facebook Pixel. Dzięki zainstalowaniu ich na stronie możemy z łatwością mierzyć ruch w naszej witrynie, sprawdzać kto czyta nasze posty na blogu i do jakich osób docierają nasze treści. To bardzo istotne, gdy próbujemy treści przekazać konkretnej grupie odbiorców, np. potencjalnym klientom naszej kliniki. Facebook Pixel to kilka linii kodu, które gdy umieszczone na stronie pozwalają nam zbierać w Menadżerze reklam Facebooka osoby, które odwiedziły naszą stronę. Dzięki temu narzędziu możemy tych odwiedzających zidentyfikować na Facebooku i kierować do nich kolejne treści, tym razem w social media.

5. Brak lub złe zarządzanie reputacją i wizerunkiem w Internecie

Najgorsze, co możesz zrobić, to spierać się ze swoimi klientami, szczególnie jeśli zostawiają ci negatywną recenzję lub komentarz. Upewnij się, że się uspokoją i unikaj konfliktów, które mogą przerodzić się w „gównoburzę” na twoim wallu. Nie krytykuj publicznie niewłaściwej opieki nad zwierzętami, używaj politycznie poprawnego języka i bądź wyjątkowo uprzejmy i grzeczny. Jeśli pojawi się negatywny komentarz, nigdy go nie usuwaj. Staraj się zrozumieć swoich klientów, dlaczego są niezadowoleni – nie są zadowoleni z usługi, a nie z ciebie. Nie bierz tego do siebie i bądź empatyczny. Wiemy, że jest to bardzo trudne i kuszące jest odpowiadanie pod wpływem emocji. Jeśli ktoś pozostawi Ci negatywną opinię lub jedną gwiazdkę na Facebooku, poświęć czas na przeanalizowanie sytuacji. Masz 24–48 godzin na odpowiedź, więc przygotuj ją ostrożnie. Okazuj zainteresowanie i chęć pomocy i wyjaśnienia sytuacji. Skontaktuj się z klientem telefonicznie, aby to omówić i zaproś go na miejsce w celu przeprowadzenia mediacji. Przeanalizuj fakty i napisz odpowiedź po dotarciu do niego telefonicznie. Pokazując swoją empatię i chęć działania, zrobisz dobre wrażenie na potencjalnych klientach. Więc nie denerwuj się, jeśli pojawi się zła opinia – wszyscy mamy jakieś. W oparciu o twoją odpowiedź możesz w rzeczywistości pozyskać nowych klientów, którzy docenią twoje podejście do rozwiązywania konfliktów w uprzejmy sposób.

Podsumowanie

Tych błędów można łatwo uniknąć, dlatego zalecamy regularne planowanie i cotygodniowe przygotowywanie postów w mediach społecznościowych. Poważnie podchodź do opinii swojej rodziny i przyjaciół. Nie są oni związani z medycyną weterynaryjną, dlatego podzielą się swoimi szczerymi opiniami, które czasami będą inne niż twoje. Błędy zawsze mogą się zdarzyć, ale możesz również zminimalizować szansę ich wystąpienia. Po otrzymaniu negatywnej recenzji lub komentarza zawsze daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby zareagować i zrobić to profesjonalnie i empatycznie. Pomoże ci to nawet w zdobyciu nowych klientów.

No Comments

Post A Comment