Szkolenia praktyczne oraz wykłady dla IVSA

IVSA_KRK1W minionym czasie bardzo dużo się u mnie działo, chyba nie powinnam się w kółko tak tłumaczyć, bo przecież ciągle mnóstwo się dzieje :) Ten rok był bardzo owocny we współpracę z IVSA Kraków, której prawdziwym skarbem jest jej Exchange Officer Lidia Steczek. Serce mi rośnie, że studenci są tak aktywni i żądni wiedzy. Zrodził się zatem pomysł zorganizowania dla nich pierwszych w kraju praktycznych warsztatów umiejętności klinicznych, które każdy z nas powinien posiąść podczas nauki na studiach.

Foto: IVSA Kraków
Foto: IVSA Kraków

Niestety przez natłok zajęć teoretycznych, niedofinansowanie kierunków, zbyt duże obłożenie studentami, nie mamy za bardzo dostępu do praktyki podczas studiów i wszystko jest delegowane w kierunku praktyk wakacyjnych w prywatnych praktykach. Uwierzcie mi, można te studia skończyć nie robiąc jednego zastrzyku, nie szyjąc rany, nie zakładając wenflonu. Studenci są różni, nie jest to miejsce żeby narzekać, że im się nie chce i są roszczeniowi, bo to by było nie w porządku. Ci chętni i aktywni przyszli właśnie na nasze szkolenie w Krakowie. niektórzy przyjechali aż z Olsztyna i Lublina!

Foto: IVSA Kraków
Foto: IVSA Kraków

W maju super atmosferze uczyliśmy się zakładać cewniki do pęcherza, podawać zastrzyki domięśniowe i podskórne, szyć rany różnymi technikami i zakładać opatrunki na kończyny, wykonywać biopsje cienkoigłowe, pobierać płyn mózgowo-rdzeniowy, wykonywać wkłucie do jamy brzusznej i klatki piersiowej, intubować oraz wykonywać proste zabiegi chirurgiczne (kastracje, usunięcie guzów). Mocno skupiliśmy się też na badaniu klinicznym pacjentów, które jest podstawą pracy lekarza weterynarii. Podczas dwóch dni warsztatów przeszkoliliśmy łącznie 40 studentów. Serce mi rośnie, że zorganizowanie tego szkolenia było możliwe. Serdecznie dziękuję UCMW UJ-UR za dostarczenie nam materiałów, dofinansowanie szkolenia oraz udostępnienie sali sekcyjnej. Zdjęcia tutaj: Praktyczny kurs umiejętności klinicznych – GALERIA.

Foto: IVSA Kraków
Foto: IVSA Kraków

Niecały miesiąc później zorganizowaliśmy szkolenie dla 20 studentów skupiające się na prawidłowym zakładaniu opatrunków na kończyny, ogon, rany oraz głowę. Przećwiczyliśmy szycie powłok brzusznych oraz skóry kilkoma technikami. To był intensywny dzień owocny w nową wiedzę. Cieszy mnie to, że mogliśmy spróbować nauki na zwłokach – to bardzo ważne, aby zanim zaczniemy leczyć pacjentów mieć opanowane techniki na martwych zwierzętach. Minimalizujemy przez to ryzyko błędu, przedłużanie czasu zabiegu oraz komplikacji. Zawsze z wielkim szacunkiem odnosimy się do zwłok, na których się uczymy i  dziękujemy właścicielom, że zgodzili się je przekazać na cele naukowe. Zdjęcia tutaj: Desmurgia i szycie chirurgiczne – GALERIA.

IVSA_PoznańJeszcze przed wakacjami udało mi się odwiedzić Poznań i poopowiadać tamtejszym studentom o opcjach rozwoju zawodowego, przedsiębiorczości i budowaniu własnej marki podczas studiów i znalezieniu pracy zraz po nich. Dziękuję serdecznie za ciepłe przyjęcie :) Tylko dzięki wymianie doświadczeń, rzetelnemu dzieleniu się wiedzą i wymianie opinii możemy stawać się lepszymi specjalistami i kształcić się. Cieszę się, że mogę dzielić się całą swoją wiedzą z młodszymi, bo dzięki temu staną się bardziej konkurencyjni na rynku pracy i przygotowani na trudności związane z pracą w tym trudnym zawodzie.

Jeśli chcecie aby takie warsztaty zorganizować na Waszym wydziale, piszcie proszę na natalia@vetnolimits.com :)

IVSA_KRK8 IVSA_KRK7 IVSA_KRK6 IVSA_KRK5

Reklamy