Przywitanie z Afryką – znów w krainie słoni

20150327_153721(0)W marcu zeszłego roku wybrałam się w niezwykłą podróż do Kenii. Tym razem moje zdanie było wyjątkowe – zostałam konsultantem merytorycznym programu „Mapa ginącego świata”.

Spędziliśmy 10 dni na Czarnym Lądzie z kamerą wśród zwierząt. Odcinek, TeleTydzieńktórego gospodarzem był Mateusz Damięcki opowiadał o gatunkach z listy CITES. Szczególnym jego tematem były bliskie mojemu sercu słonie. Spełniło się moje wielkie marzenie – udało nam się wyjść do buszu z malutkimi słoniami, które rezydują w sierocińcu im. Davida Scheldricka w Nairobi. Tam podglądaliśmy jak wygląda ich dzień pod okiem opiekunów, coś, czego nie udaje się zobaczyć zwykłemu turyście. Trafiające do ośrodka słonie często utraciły matki w wyniku tzw. human wildlife conflict (np. zostały zabite przez lokalną ludność, gdyż niszczyły plony lub przez kłusowników). Więcej o ośrodku przeczytacie w moich poprzednich postach o projekcie SŁONIECZNY PATROL.

20150327_145108-ANIMATIONZ Nairobi przenieśliśmy się do parku narodowego East Tsavo, gdzie słonie w wieku kilku lat są relokowane i tam osiągają dojrzałość i następnie w grupach są wypuszczane na wolność. Mieliśmy też okazję porozmawiać z naczelnikiem parku Dominikiem Wambua, który opowiadał o roli Kenya Wildlife Service w ochronie zagrożonych gatunków – szczególnie nosorożca czarnego. Spędziliśmy też dzień ze specjalnym patrolem, który zajmuje się tropieniem kłusowników. Podczas mojego poprzedniego pobytu w Kenii udało mi się odbyć patrol z identyczną jednostką w PN Nairobi.

20150327_104019
z dr Cynthią Moss
20150325_070302
Śniegi Kilimandżaro

51ofo6K0tHLNastępnie udaliśmy się do PN Amboseli, gdzie żyje najbardziej poznana populacja słoni na świecie. Od wielu lat bada ją Cynthia Moss, którą również udało mi się poznać osobiście i zadać nurtujące pytania dotyczące zachowań słoni. Większość z nas pamięta wspaniałe historie słonicy Echo i jej rodziny, to właśnie dr Moss jako pierwsza tak szczegółowo opisały skomplikowane rytuały i zachowania tych niezwykłych zwierząt. Dzisiaj badania prowadzi dr Vicky Fischlock, z którą spędziliśmy dzień w terenie.

Nie będę Wam zdradzać Wam całej fabuły, bo program można będzie obejrzeć w ostatni weekend marca na TVP1. Więcej o serii poczytacie TUTAJ. To był dla mnie prawdziwy zaszczyt zostać członkiem tego wspaniałego projektu. Dziękuję całej ekipie za współpracę i nie mogę się doczekać efektu na ekranie! :)

przed domem Karen Blixen, autorki "Pożegnanie z Afryką"
z Mateuszem Damięckim, prezenterem programu, przed domem Karen Blixen, autorki kultowej książki „Pożegnanie z Afryką”

Reklamy