Relacja z kongresu WVA w Pradze

DSC01745 (1024x768)Cztery fantastyczne, deszczowo-tęczowe dni w Pradze, najlepsi wykładowcy na świecie, interesujące tematy i otwarta głowa, która chłonie wszystko co nowe i ciekawe.  Do tego doborowe couchsurfingowe towarzystwo i każdy, nawet naukowy wypad nabiera niezwykłego charakteru!

DSC01714 (768x1024)
prof. Fossum we własnej osobie!

Cały wtorek spędziłam na sekcji chirurgii małych zwierząt słuchając wykładów m.in. największej guru w tej dziedzinie  Teresy. W. Fossum, autorki podręcznika, który każdy z nas dobrze zna. Opisy ciekawych przypadków z zespołem ostrego brzucha pozwoliły mi na szersze spojrzenie w kwestii diagnostyki objawów i leczenia chirurgicznego. Następnego dnia przedstawiła techniki leczenia przepukliny przeponowej oraz postępowanie w przypadku skrętu i rozszerzenia żołądka. Wydaję mi się, że Pani Profesor jest do tego przyzwyczajona, że słuchacze wlepiają w nią oczy z mistycznym wręcz oczarowaniem, bo sprawiała bardzo spokojne wrażenie. Cała sala wsłuchiwała się uważnie w każde jej słowo. Poza prof. Fossum  w  dziedzinie chirurgii miękkiej zaprezentowały się też dr MaryAnn Radlinsky, która również wykłada na Texas A&M University oraz prof. Catriona McPhail z Colorado State University. Tematy dotyczyły chirurgicznych technik leczenia zapaści tchawicy, żywienia pozaustrojowego i dojelitowego, chirurgii endokrynologicznej, (nadnercza i tarczyca!), użycia staplerów chirurgicznych, nowych technik dezynfekcji oraz materiałów do szycia.

W sekcji ortopedycznej w czwartek wysłuchałam wykładów profesora Dona Hulse oraz Aloisa Necasa na temat diagnostyki, etiologii i leczenia zerwania więzadeł krzyżowych kolana u psów i kotów. Ortopedia nie jest moją ulubioną dziedziną, dlatego resztę kongresu poświęciłam na okulistykę z elementami onkologii.

okulista z pasją - prof. David Wilkie
okulista z pasją – prof. David Wilkie

Po raz pierwszy na prawdę usłyszałam o okulistyce weterynaryjnej dzięki genialnemu Davidowi Wilkie z Ohio State University, który z pasją i niesamowitym humorem opowiadał o przeróżnych chorobach, w tym nowotworach oczu kotów i psów, zaćmie, jaskrze, urazach oraz zabiegach chirurgicznych w okulistyce. Niestety na studiach mieliśmy tylko anatomię oka w teorii na pierwszym roku, do tego pamiętam smętne resztki gałek ocznych na stołach w prosektorium. Potem-cisza, kilka stron w teorii na chirurgii o zabiegach entropium i ektropium i tyle. Bardzo się cieszę, ze wreszcie uzupełniłam swoją wiedzę w tej materii i w dodatku z tak fantastycznego źródła. Teraz podstawowe badanie okulistyczne nie jest już wielkim wyzwaniem!

Z prof. Zdenkiem Knotkiem i doktor Aleksandrą Malutą
Z prof. Zdenkiem Knotkiem i doktor Aleksandrą Malutą

W sekcji zwierząt egzotycznych wysłuchałam prezentacji lek. wet. Aleksandry Maluty, która opisała bardzo ciekawą metodę leczenia przewlekłej niewydolności nerek u iguany zielonej. Łącznie udokumentowała 13 przypadków. Cieszy mnie fakt, że coraz częściej nawiązuje się do medycyny holistycznej, terapii pokarmem oraz ziołolecznictwa. Wnioski były na prawdę budujące – dieta na prawdę czyni cuda.  Bardzo ciekawy był dla mnie również wykład dotyczący chirurgii ssaków egzotycznych omawiający np. techniki wycinania guzów u fretki lub maxillektomii u królika.

W czwartek prezentowałam moją pracę pt. „Choroba metaboliczna kości (MBD) u małp miniaturowych”. Zaprezentowałam najciekawsze przypadki z praktyk w RPA przed gremium słuchaczy oraz opisałam przyczyny, etiologię oraz leczenie tej choroby. Największą nagrodą był dla mnie uśmiech Pani Doktor, a także gratulacje z ust legendarnego wręcz profesora Zdenka Knotka, znanego każdemu miłośnikowi medycyny zwierząt egzotycznych. Zaprosił mnie nawet osobiście do Brna ze słowami, że ich drzwi są dla mnie otwarte. Nie spodziewałam się aż takiego wyróżnienia :)

 DSC01735 (1024x768)DSC01738

Ostatni raz Światowy Kongres Weterynaryjny miał miejsce w Europie właśnie w Pradze w 2006 roku, kiedy jeszcze nie wiedziałam, że będęDSC01741 (1024x768) studiować weterynarię, wcześniej w 1978 roku w Moskwie, kiedy jeszcze nie było mnie na świecie,w tym momencie w 2013 roku jeszcze jako student wygłaszam prezentację na konferencji takiej rangi. Siły i odwagi dodają mi przede wszystkim przyjaciele, na których mogę polegać i wielu życzliwych ludzi, którzy na prawdę mi pomogli i docenili ciężką pracę i determinację. Bez Was nie byłoby mnie tutaj!

Przy okazji odwiedziłam również znajomą klinikę Jaggy i udało mi się porozmawiać ze wspaniałym specjalistą neurologii małych zwierząt Petrem Srenkiem i fantastycznym szefem kliniki, anestezjologiem Wojciechem Novakiem. „Zapomnij o wakacjach, zapomnij o czasie wolnym, zapomnij o życiu prywatnym – jeśli chcesz odnieść sukces w weterynarii, kiedy inni będą spać – ty będziesz harować”. Nikt nie mówił, że będzie łatwo na studiach, ale teraz będzie jeszcze trudniej. Jedno wiem na pewno – na prawdę warto!

pora do domu... pendolino Praga-Cieszyn. ciekawe, kiedy się ich doczekamy w Polsce... :)
pora do domu… pendolino Praga-Cieszyn. ciekawe, kiedy się ich doczekamy w Polsce… :)
Reklamy

2 thoughts on “Relacja z kongresu WVA w Pradze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s