Papugi, wszędzie papugi!

Trasa Kraków-Warszawa-Zurych-Varadero-Havana-Panama-Gwatemala-Flores zajęła mi prawie 3 dni. W Zurychu spałam u przemiłego doktoranta biofizyki znalezionego na couchsurfingu, zaś w Havanie spędziłam dosłownie pół nocy w hostelu. Z samego rana pojechałam na lotnisko aż 2,5 h wcześniej, jak zalecali mi właściciele. Zazwyczaj przyjeżdżam na ostatni moment, jednak teraz słusznie posłuchałam ich rady. Stanie w kolejce do odprawy zajęło mi godzinę, bo wszystkich pasażerów Copa Airlines obsługiwały tylko dwie osoby, zaś kolejne obowiązki wyjazdowe zajęły kolejne  40 minut. Spędziłam na Kubie tylko parę godzin, ale potwierdzam – klimat jest niezwykły, tak jak samochody. Spotykamy się tam z Mateuszem 18 września, dlatego teraz nie robiłam zdjęć.

Z lotniska w Gwatemali dojechałam chicken busem do centrum, dopytując o drogę moim świeżutkim hiszpańskim (doczytuję rozmówki po drodze ;) . Połaziłam po mieście i wieczorem wsiadłam do nocnego autobusu do Flores. Dzisiaj rano w końcu dotarłam na miejsce, ostatnim odcinkiem była przeprawa łodzią na drugą stronę jeziora Peten Itza.

Pierwszy dzień w Arcas upłynął na poznawaniu miejsca i zapoznawaniu się ze wszystkimi zwierzakami. Razem z Elene, Szwajcarką,  przyszłą studentką weterynarii na uniwersytecie w Bristolu, byłyśmy dziś odpowiedzialne za papugi. Przygotowałyśmy im dziś jedzenie i dostarczyłyśmy gałęzie z dziwnymi jagódkami, którymi się żywią. Dowiem się co to :)

W naturze zostało już tylko kilkaset ar żółtoskrzydłych (Ara macao), ze względu na kłusowników Arcas nie wypuszczał w tym roku żadnych, gdyż znowu mogą być one wyłapane i sprzedane na czarnym rynku. W ośrodku przebywa kilkadziesiąt osobników w różnym wieku, tutaj są odchowywane i uczą się samodzielnie szukać pokarmu, zanim po ok. 2 latach zostaną wypuszczone. Ptaki te żywią się owocami, nasionami i orzechami. Samiec i samica sa ubarwione jednakowo, dożywają nawet 70-80 lat! To jedne z największych papug – rozpiętość ich skrzydeł sięga metra!

Innymi mieszkańcami ośrodka są papugi amazonki – niebieskoczelne i żółtoskrzydłe. Mniejsze od ar, są typowymi ptakami żyjącymi w puszczach Ameryki Środkowej i Południowej. Kiedy osiągną dojrzałość zostaną wypuszczone na wolność w Rezerwacie Biosfery Majów. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie ary oliwkowej, gatunku zagrożonego wyginięciem, która została praktycznie wytępiona na terenie Gwatemali, dlatego w ARCAS znajduje się ostatnich kilkanaście osobników, które narazie nie będa wypuszczane.

Na szczęście pora deszczowa odznacza się głównie nocnymi deszczami oraz od czasu do czasu godzinną ulewą w ciągu dnia. Temperatura jednak ciągle utrzymuje się na poziomie 34-36 stopni a wilgotność sięga 90%, dlatego ciągle jest się tutaj mokrym :) Wrzucam jeszcze kilka zdjęć naszych podopiecznych. Niestety wielu z nich nie zazna wolności, gdyż są albo zbyt przyzwyczajone do człowieka, albo są niepełnosprawne, bądź mają problem ze wzrokiem, lub nie umieją same znaleźć pokarmu. Niestety tak sytuacja ma się w przypadku ocelotów, jeleni i jaguarów żyjących w ośrodku – o nich w kolejnym poście.

————————–

Flores oraz jezioro Peten Itza:

kolorowi podopieczni:

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s