Kachetia winem płynąca

ruiny miasta Gremi

Kto nie zna Kachetii, nie zna Gruzji” tak rzekł kiedyś gruziński poeta Akaki Cereteli. Ta bogata i |żyzna kraina skrywa w sobie wiele historii, jest tak|e regionem z którego pochodzi 70% krajowej uprawy winorośli.

Zabytków co niemiara, ciężko zaglądać do każdego monastyru, dlatego postanowiłyśmy wybrać kilka, naszym zdaniem najciekawszych miejsc.

 Z Tbilisi marszrutką z dworca Didube (niestety jeżdżą rzadko) dostałyśmy się bardzo malowniczą drogą do stolicy rejonu Telawi, skąd dalej kierowca jechał do Gremi XV wiecznego warownego miasta, które należy do najciekawszych zabytków Gruzji. Ruiny miasta zajmują prawie 50 ha. Do dziś ostała się cytadela, cerkiew Archanioła Michała oraz część murów obronnych.

katedra Alawerdi

Niedaleko od Gremi znajduje si katedra Alawerdi jedna z najpiękniejszych w całym regionie Kaukazu. Położona jest w malowniczej dolinie Alazani na tle ośnieżonych grzbietów górskich. W VI w Józef (jeden z 13 tzw. ojców syryjskich) wzniósł cerkiew w tym miejscu, obecna świątynia stojąca w miejscu starej pochodzi z XI wieku. W skład kompleksu klasztornego wchodzi też refektarz, dzwonnica, pokoje biskupów i łaźnie. Katedra

winiarnia w Cinandali

Alawerdi jest druga do wysokości po katedrze Cminda Sameba w Gruzji.

Będąc w Kachetii należy koniecznie spróbować lokalnego wina! My udałyśmy się do Pałacu Cinandali, gdzie znajduje si muzeum Aleksandra Czawczawadzego (facet z banknotu 20 lari) oraz fantastyczne ogrody. Wybudowanł on w latach 20. i 30. XX wieku w tym miejscu swój paBac, który łączy w sobie elementy stylu europejskiego i orientalnego. Jego ogrody odwiedzili m.in. Lew Puszkin, Aleksander Dumas i wielu innych. W podziemnej winiarni spróbowałyśmy wyśmienitego wytrawnego wina Cinandali, wytwarzanego z białych winogron, kupując oczywiście jedną butelkę dla siebie. Zgromadzono tutaj ponad 20 000 gatunków win i alkoholi, z których najstarsze pochodzą z pocz. XIX w! To była pełna wrażeń wizyta w tym przepięknym regionie! Gamarjoba adventur!

GALERIA Z KACHETII

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s