Praktyki w Gwatemali – zapowiedź wyprawy

Kolejne wakacje, kolejne pomysły i nowe wyzwania. Dzięki dotychczasowemu doświadczeniu, mobilizacji, ciężkiej pracy i wiedzy mogę ruszyć w kolejną podróż marzeń tym razem do… Ameryki Środkowej i na Karaiby!

27 sierpnia tego roku wybieram się Na Kubę, skąd dalej dostaję się do Meksyku i drogą lądową poprzez Belize do…Gwatemali. Tam spędzę dwa tygodnie w fundacji ARCAS niedaleko miejscowości Peten. Później podróżuję po Gwatemali, wracam przez Meksyk na Kubę i tam spędzę kolejne dwa tygodnie ucząc się nurkować na karaibskiej rafie i zwiedzając wyspę. Do kraju wracam 3 października prosto na… XX Kongres Polskiego Towarzystwa Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt gdzie będę tłumaczyć wykłady wybitnych gości zza granicy :)

Rezerwat Biosfery Majów (MBR) znajduje się w północnej części Gwatemali i wraz z jego meksykańską częścią stanowi drugi co do wielkości po Amazonii tropikalny obszar leśny w obu Amerykach. Poza niezwykłą bioróżnorodnością fauny i flory zwiera również wiele odkrytych i nieodkrytych kompleksów świątynnych, w tym słynne świątynie Majów w Tikal. Niestety bieda mieszkańców zmusza ich do nielegalnej wycinki lasów, poszukiwań ropy oraz kłusownictwa.

Jednym z  największych zagrożeń w Peten są polowania oraz chwytanie i handel zwierzętami. Spadek lokalnych populacji zwierząt

jest porażający. Najlepszym przykładem jest ara żółtoskrzydła (Ara macao), której populacja liczy zaledwie 300 osobników!

Coraz trudniej jest spotkać tapiry i jaguary. W ostatnich latach nie obserwowano mrówkojadów olbrzymich i harpii wielkich w tym regionie i usilnie walczy się o reintrodukcję tych gatunków.

Arcas Wildlife Rescue Center

ARCAS powstała w 1989 roku aby pomóc w walce z nielegalnym handlem zwierzętami w regionie Peten. W tym czasie rząd Gwatemali zaczął konfiskować nielegalnie uprowadzone zwierzęta zgodnie z traktatem CITES, jednak nie było odpowiedniego obiektu w celu leczenia i rehabilitacji tych zwierząt.  Od 1990 roku, Arcas uratował od 300 do 600 zagrożonych gatunków rocznie ponad 40 różnych gatunków.

Arcas znajduje się na 45 hektarowym obszarze niedaleko jeziora Peten Itza obok Peténcito Zoo, tylko 10 minut statkiem od turystycznego centrum Flores. Składa się z obszaru kwarantanny, szpitala dla zwierząt i zabudowań gospodarczych. Poza tym  dżungli znajduje się wiele ogrodzonych terenów rehabilitacji, które umożliwiają stopniowe wypuszczanie zwierząt i uczenie ich samodzielnego poszukiwania pokarmu.

Wildlife Arcas Rescue Center jest akredytowane przez Global Aniaml Sanctuary Federation za
najwyższych standardów humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami i rehabilitacji. Nauka rehabilitacji i ponownym wprowadzaniu zwierząt do środowiska jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. To nie tylko otwarcie klatki i pozwolenie zwierzęciu wyjść na zewnątrz. To też zapewnienie zwierzęciu wszystkich niezbędnych umiejętności dzięki którym nauczą się zdobywać pożywienie i unikać niebezpieczeństw. ARCAS odnosi sukcesy na tym polu już od 23 lat. Mam nadzieję uczyć się od najlepszych!

ZWIERZĘTA GWATEMALI

Oto kilka gatunków zwierząt żyjących w Gwatemali, które mam nadzieję spotkać:

Puma
Tapir
Koati
Jaguarundi
Kinkażu, fot. Mattias Klum
Jaguar
Harpia
Harpia
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s