Wiewiórkowy spacer po Łazienkach

Koniec kwietnia, przyjemny weekend, słońce lekko przypieka – idealny klimat na spacer po którymś z warszawskich parków. Przyroda budzi się do życia, wkoło mnóstwo ptaków i…wiewiórek. Istny wiewiórkowy szał, czegoś takiego nigdy nie widziałam. :)

Wiewiórki do bardzo pożyteczne zwierzaki, dzięki temu, że gromadzą pod ziemią zapasy orzechów, kasztanów i nasion przyczyniają się do rozsiewania wielu gatunków roślin, gdyż o wielu swoich zbiorach zapominają przez zimę.

W Polsce wiewiórki pospolite, czyli te rude, podlegają całkowitej ochronie gatunkowej. We Włoszech niestety nie mają się najlepiej, gdyż są zdominowane przez silniejsze wiewiórki szare zawleczone z Ameryki Północnej oraz umierają z powodu wirusa Squirell poxvirus, i ich populacja drastycznie się zmniejsza.

Wiewiórki żyją w liściastych i iglastych lasach oraz w parkach. Ich umaszczenie jest dość różnorodne – od rudego do ciemnobrązowego, zaś brzuszek jest biały. Co ciekawe, wiewiórki żyjące w górach w płd-zachodniej Polsce są ciemnobrązowe. Zimą zmieniają szatę na szarą.

Wiewiórki budują gniazda w koronach drzew, zazwyczaj w rozwidleniu gałęzi, bądź też zamieszkują opuszczone dziuple. Zywią się nasionami, owocami, pędami, grzybami, a także jajami, owadami i pisklętami. Dzięki długiemu ogonowi są w stanie skakać na duże odległości.

Ciąża u wiewiórki trwa ok. pięć i pół tygodnia, rodzi się 2-7 młodych 2-3 razy do roku. Młode zaczynają widzieć dopiero po miesiącu, a są karmione mlekiem matki do ukończenia drugiego miesiąca życia. Już mając 10-12 miesięcy są zdolne do rozrodu. Na wolności żyją ok. 5 lat. Należy być bardzo ostrożnym, gdyż wiewiórki mogą roznosić wirusa wścieklizny!

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s