Kenya Society for the Protection and Care of Animals (KSPCA)

KSPCA (Kenya Society for the Protection and Care of Animals) jest najstarszą fundacją zajmującą się pomocą zwierzętom w Kenii. Swoimi początkami sięga 1910 roku, kiedy pewne panie w Mombasie zaczęły opiekować się wołami, które zaprzężone w wozy przywoziły ciężkie ładunki. Oficjalnie organizacja została założona w 1925 roku i jest jedyną, która zajmuje się zwierzętami domowymi. Odgrywa bardzo dużą rolę w budowaniu świadomości ludzi na temat dobrostanu zwierząt. Ma to znaczący wpływ na przestrzeganie praw zwierząt i ludzi, gdyż przemoc może być skierowana zarówno wobec jednych jak i drugich.

Wiele zwierząt jest narażonych na niepotrzebne cierpienie ze strony ludzi. KSPCA robi co w ich mocy aby je przed tym uchronić. Poprzez akcje uświadamiające, zapraszanie dzieci do ośrodka, prelekcje na temat dobrostanu i obchodzenia się ze zwierzętami, uczy Kenijczyków o potrzebach zwierząt i tym samym uczy budować więzy społeczne.

W KSPCA pracuje jeden weterynarz, który jest odpowiedzialny za zdrowie wszystkich zwierzaków. Warto nadmienić, że nie są to tylko psy i koty, ale także zwierzęta gospodarskie – konie, osły, świnie, kozy, owce i drób. Regularnie sterylizuje i kastruje psy przygotowując je tym samym do adopcji. W Kenii dużym problemem są choroby pasożytnicze, nie tylko wewnętrzne, ale też zewnętrzne – kleszcze, muchy, pchły i wszy są wektorami wielu groźnych chorób zakaźnych mogących się też przenosić na ludzi. Jego zadaniem jest też więc odrobaczanie i pomoc w nagłych wypadkach. Do ośrodka trafia wiele zwierząt po wypadkach drogowych, przechodzą one zabiegi amputacji kończyn, nastawiania złamań i rehabilitacji.

Fundacja jest też schroniskiem dla starych, niechcianych, chorych i niepełnosprawnych zwierzaków. Stałymi mieszkańcami są świnie i osły, które doświadczają szczególnego nadużycia ze strony ludzi, gdyż są tanią siłą roboczą, ze względu na mały wymagania bytowe i żywieniowe. Tutaj znajduje się centrum edukacyjne oraz warsztat rzemieślniczy, w którym pracownicy  sprzedają wygodne, wykonane przez siebie chomąta, popręgi, uzdy i innego typu sprzęty do prac gospodarskich ze zwierzętami. W każdy wtorek pracownicy KSPCA ruszają na inspekcję wokół Nairobi, gdzie znajduje się bardzo duża populacja pracujących osłów. Uczą, jak prawidłowo obchodzić się ze zwierzętami i dbać o nie. Te w najgorszym stanie są zabierane do KSPCA i Donkey Sanctuary, gdzie otoczone troskliwą opieką mogą przejść na zasłużoną emeryturę.

Średnie statystyki miesięczne wynoszą:

 • Interwencje – 90
 • Wizyty w rzeźniach – 15
 • Terenowa Klinika Osłów – dwa razy w miesiącu
 • Telefony donoszące o złym traktowaniu osłów – 8 w tygodniu
 • Liczba psów, które znajdują nowy dom-  45 to 50
 • Liczba kotów, które znajdują nowy dom – 20
 • Średnia liczba psów w schronisku – 120
 • Średnia liczba kotów w schronisku –  85
 • Średnia liczba osłów w schronisku  –  12
 • Średnia liczba kastrowanych suk – 40, psów10
 • Średnia liczba kastrowanych kotów  – 20
 • Średnia liczba przybywających psów  – 60 to 80
 • Średnia liczba przybywających kotów  –  30
 • Eutanazja u psów –   12
 • Eutanazja u kotów   –     5

Ze względu na duże zagrożenie wścieklizną, zwierzęta przechodzą miesięczną kwarantannę w ośrodku. Są traktowane z należytym szacunkiem i otaczane troskliwą opieką pracowników.

Naszym okiem

Od samego wejścia zostałyśmy bardzo przyjaźnie przywitane, a nasza deklaracja pomocy została przyjęta z olbrzymim entuzjazjem. Zgodnie z naszą wiedzą i doświadczeniem zostałyśmy przydzielone do konkretnych obowiązków.

W klinice poznałam Ismala – weterynarza pracującego dla KSPCA.

Pierwszy pacjent. Maleńki kociak w bardzo ciężkim stanie z biegunką, odwodniony, zakatarzony, z resztkami wymiocin na pyszczku. Tętno przyspieszone, blade błony śluzowe, czas kapilarny ponad 2 sekundy. Wywiad, badanie kliniczne.

–        “Jaka jest Twoja diagnoza, Natalia?” – pyta Ismal.

–        “Koci katar, pewnie pasożyty, jakaś choroba wirusowa?” – odpowiadam.

–        “Dobrze, a co byś z nim zrobiła?”

–        “To zależy jakimi środkami dysponujemy.”

–        “Dobre pytanie. Załóżmy, że nie mamy ograniczeń.” – odpowiada Ismal.

–        “Antybiotyk, sterydy, kroplówka, kwarantanna w ciepłym, suchym miejscu, badania krwi, moczu, kału i dalsze postępowanie.”

–        “Brawo! A co byś zrobiła w tych warunkach?”

–        “Najlepsze, co może go spotkać, to eutanazja. Nie mamy środków, a powrót na ulicę w takim stanie o jeszcze kilka dni cierpienia i pewna śmierć.” – odpowiadam ze spokojem.

–        “Zdałaś egzamin. Możesz tutaj pracować.”

Zatem pierwszy mój pacjent i od razu najgorsze, co może spotkać weterynarza. Nabieram odpowiednią ilość pentobarbitalu do strzykawki, wymacuję wątrobę i delikatnie wstrzykuję całą zawartość. Po kilku minutach przykładam stetoskop, maleńkie serduszko bije bardzo szybko, ale coraz słabiej i słabiej… w końcu całkiem ustaje.

Na miejscu czeka na nas kilku kolejnych pacjentów. W krótkim czasie sterylizujemy trzy suczki I opatrujemy psiaka z olbrzymią dartą raną brzucha – przechodził pod płotem i zaczepił się. Dużo wrażeń jak na pierwszy dzień.

Po skończonej pracy zaglądam do Eli. Razem z całą ekipą chłopaków sieka mięso dla psiaków i pomaga przy karmieniu. Opiekuje się szczeniakami oraz kociarnią. Od razu znalazła wspólny język z lokalsami :)

walka z wiatrakami - wyciaganie kleszczy

Pracy jest mnóstwo, każde zwierzę wymaga opieki I odrobiny czułości. To niesamowite miejsce – zupełnie inne od typowych polskich schronisk. Klatki są czyste i nieprzepełnione, na terenie ośrodka panuje niesamowity spokój, psiaki wesoło poszczekują, kiedy podchodzi się do ich klatek. Stała psia gwardia inwalidów non-stop zaczepia nas po jakieś pieszczoty, w bajorze wesoło taplają się olbrzymie świnie, a w okół chodzą rozkrzyczane ibisy.

Od razu poczułyśmy się tutaj jak w domu, dzięki wielkiej przychylności pacowników i cudownej dyrektor Jean Gilchrist. W wolnych chwilach od pracy w Kenya Wildlife Service bedziemy pomagac tutaj. :)

Reklamy

One thought on “Kenya Society for the Protection and Care of Animals (KSPCA)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s