Uwaga, żyrafy na drodze!

a zyrafy to mi z reki jadly :)

Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – najwyższe zwierzę żyjące na świecie, parzystokopytny przeżuwacz żyjacy na subsaharyjskich sawannach. Nazwa łacińska wywodzi sie z dawnych wierzeń, że żyrafa powstała ze skrzyżowania lamparta z wielbłądem :)
Występowanie żyrafy rozciąga się od Czadu aż po Botswanę i północne prowincje RPA. Są one jedynym gatunkiem, który mierzy się nie do kłębu, a do czubka głowy! żyrafy ważą do 1,3 t i mierzą ponad 5 metrów.

Tak, tak, żyrafy mają 7 kręgów szyjnych, a łącznie 24 w całym kręgosłupie. Samca od samicy odróżniamy po rogach – u samców są łyse, poobijane, na czaszce mozna zobaczyć sporo guzów. Umaszczenie jest cechą osobniczą i jest stałe przez całe życie, może się co najwyżej zmieniać jego wysycenie. Co ciekawe, żyrafy chodzą tzw. inochodem – 2 nogi prawe, 2 lewe i na zmianę.

Co żyrafa je? Pędy i liście drzew, szczególnie lubuje się w akacji. Zwierzę to żyje w stadach o silnej hierarchii. Ciąża u żyrafy trwa do ok. 14 miesięcy, zaś noworodek mierzy do 2 metrów i waży nawet 55 kg!

Istnieje 9 podgatunkow zyrafy:

  • G. camelopardalis camelopardalis (podgatunek nominatywny)
  • G. camelopardalis rothschildi – żyrafa Rotschilda
  • G. camelopardalis reticulata – żyrafa siatkowana
  • G. camelopardalis antiquorum
  • G. camelopardalis peralta
  • G. camelopardalis tippelskirchi – żyrafa kenijska
  • G. camelopardalis thornicrofti
  • G. camelopardalis angolensis – żyrafa angolska
  • G. camelopardalis giraffa – żyrafa południowa – zdjęcia z Parku Narodowego Pilansberg w RPA

żyrafa osiąga w biegu prędkość nawet 55 km, zaś jedynym drapieżnikiem, który jej tak na prawdę zagraża jest lew. Jest gatunkiem o niskim ryzyku zagrożenia wyginięciem, jej populacje szacuje się na ok 130 tys. osobników, najliczniejsze stada żyją w Kenii (ok. 45 tys. osobników).

(Stroko naskrobała posiłkując się wikipedią)

Przedwczoraj odwiedziłysmy Centrum żyraf AFEW. Afrykański Fundusz na rzecz zagrożonych gatunków Kenia (AFEW Kenia) znany również jako Giraffe Centre i jest pozarządową organizacja, która została założona przez Betty i Jock’a Leslie-Melville w 1979 roku. Zyrafy ktore tutaj spotkalysmy to odmiana siatkowata.  Niestety w ciagu ostatniego miesiaca jeden dorosly samiec padl w wyniku zatrucia, a dwa mlode zostaly zabite przez lwice, ktore przywedroway tutaj z nieodleglego Parku Narodowego Nairobi. Zostawiam Was ze zdjeciami :)

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s