Jaki jest osioł – każdy widzi

Kiedy byłam na pierwszym roku studiów i mieliśmy zajęcia anatomii z układu pokarmowego, na stole w prosektorium leżał koński żołądek. Nasz prowadzący, aby uzmysłowić nam, czemu tak wiele problemów koń ma z trawieniem, opowiedział nam pewną przypowieść…

Kiedy Pan Jezus chciał wjechać do Jerozolimy spotkał pasącego się na wzgórzach konia i spytał go, czy na jego grzbiecie mógłby wjechać do miasta. Jednak koń był zbyt zajęty jedzeniem i zignorował Jezusa. Za karę Jezus obdarzył go żołądkiem:

– o skośnym, wąskim wpuście z silnym zwieraczem – co by nie wymiotował

– o małej pojemności 6-15 litrów, aby nigdy nie mógł się najeść

– jednokomorowym, ale dwuczęściowym – co by łatwiej było o wrzody

I tak Chrystus wjechał do Jerozolimy na osiołku.

Głównym bohaterem tego wpisu będzie więc niepozorny osiołek, który stał się moją inspiracją podczas mojej wycieczki do Torunia w drugi dzień świąt. Zarówno Muzeum Piernika jak i Tony’ego Halika (super podróżnika) były zamknięte… :/

Osioł, co ciekawe został udomowiony przez człowieka wcześniej niż koń. Pierwsze wzmianki pochodzą z 6000 lat temu z Doliny Nilu. Osły mają niewielkie wymagania pokarmowe, są odporne na brak wody i bardzo wytrzymałe. Są wykorzystywane jako zwierzęta juczne, oraz w coraz popularniejszej onoterapii – oślim odpowiedniku hipoterapii.

Osły liczą sobie od 80 do 160 cm, 80-480 kg i żyją aż 30-50 lat! Ciąża trwa ok. 12 miesięcy, na świat przychodzi zazwyczaj 1 młode. Fenomenalne jest przystosowanie osłów do życia w trudnych warunkach – ich zapotrzebowanie pokarmowe na suchą masę to tylko 1-1,5 proc. masy ciała, zaś koni 2-2,5proc.

Dziko występujący osioł to osioł afrykański (Equus africanus) i jego podgatunki – somalijski i nubijski , zaś udomowiony – osioł domowy (Equus asinus). Poza tym cała masa ras udomowionych – osioł kataloński, prowansalski, andaluzyjski, asinara, poitou, ponui i inne…

Najbardziej znaną hybrydą w przyrodzie jest muł – potomek klaczy konia i ogiera osła. Zaś zonkey to krzyżówka zebry i osła, prawda że cudny?

Może i uparte, ale bardzo pracowite i kochane zwierzaki! Kolejno na zdjęciach: zonkey, osioł asinara, poitou, somalijski. A tutaj:  osioł pracujący :)

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s