Alpaka – ni to wielbłąd, ni owca

W czerwcu do kliniki koni SGGW na Wolicy  zawitał nowy pacjent  o imieniu Miki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Miki nie był… alpaką! Trafił do nas z paskudnymi ranami gryzionymi szyi i piersi, jak się okazało, został zaatakowany przez psa i u nas miał przejść rekonwalescencję. W przerwie między zaliczeniami jeździłam do kliniki aby doglądać zwierzaka, pielęgnować jego rany a także zrywać dla niego pachnącą, zieloną trawę. W związku z tym, że temat alpak stał mi się bardzo bliski i szybko nawiązałam dobry kontakt z Mikim, postanowiłam przybliżyć Wam trochę to urocze zwierzę.

Alpaka (Vicugna pacos) jest bliską krewną lamy i wikunii, pochodzi z rodziny Camelidae, czyli wielbłądowate. Zamieszkuje tereny górzyste Andów (do 5000 m. n.p.m.!) głównie w  Peru (tam też mieszka wiekszosc pogłowia światowego i stamtąd pochodzi ok 80 % światowej produkcji wełny z alpaki), Chile, Boliwii, Ekwadoru. Dużymi producentami wełny, poza Peru,  jest też Australia i Wielka Brytania. Najcenniejszą wełną jest tzw. baby alpaca, czyli pierwsze strzyżenie mające długość do 15 cm, cena kilograma tej wełny dochodzi do 100 euro!

Po oswojeniu naturalnego lęku alpaki przed człowiekiem, stają się one wspaniałymi towarzyszami. Ze względu na ich spokojne usposobienie znajdują swoje zastosowanie w tzw. alpakoterapii – pomagają dzieciom m.in. z ADHD, zespołem Downa, porażeniem opon mózgowych a także osobom starszym, przeżywającym traumy i in.

Alpaki występują w wielu odmianach kolorystycznych, od białej, poprzez płową, brązową, do czarnej. (w Chile wyróżnia się 52 odmiany kolorystyczne!) Alpaka ma niewielkie wymagania pokarmowe, mimo, że jest większa od owcy, wystarczy jej połowa jej porcji. Ma bardzo wydajny układ pokarmowy złożony z 3 żołądków. Żywi się trawą i sianem, można podawać jej też tłuczony owies i jęczmień a także marchew i jabłka. Ciąża alpaki trwa ok. 345 dni, rodzi się najczęściej jedno młode. żyją ok 20 lat.

Istnieją dwie rasy/odmiany alpak – huacaya i suri, które różnią się od siebie rodzajem okrywy włosowej. Włosy suri dorastają nawet do 50 cm! Z wełny alpak produkuje się wysokiej klasy swetry, szale, koce, poncza oraz inne części garderoby.

Dużo zdrowia Miki! Czyż nie jest piękny? :)

natalia strokowska

Reklamy

3 thoughts on “Alpaka – ni to wielbłąd, ni owca

  1. Zaskakująco bezroskie publiczne dzielenie się niewiedzą :) dotyczącą populacji alpak i ich występowaniem.Centrum hodowli alpak to Peru ,Boliwia ,Chile..Suri i Huacaya to odmiany hodowlane nie rasy…itd

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s