Mops – cesarski intelektualista

Podczas jednej z rowerowych przejażdżek po Kopenhadze spotkałam przemiłą Dunkę  z jej małym przyjacielem mopsem w rzadszym, czarnym ubarwieniu. W związku z tym, że jestem wielką fanką molosów i radością napawa mnie ich wesołe chrumkanie, postanowiłam przybliżyć Wam bliżej jedną z moich ulubionych ras psów, która swoimi korzeniami sięga nawet 1000 lat wstecz.

Mops jest zaliczany do sekcji psów do towarzystwa z grupy molosowatych. Rasa ta powstawała od ponad 1000 lat na Dworze Chińskim, gdzie mopsy była traktowane jako zwierzęta do towarzystwa, a także do informowaniu o przybyciu wroga na dwór. Jednak do XIX wieku mopsy mogły być hodowane wyłącznie przez przedstawicielu dworu, zaś ich hodowla poza murami pałacu była karana śmiercią. Mopsy przedostały się jednak do Wielkiej Brytanii w wyniku kontaktów handlowych z Chinami i bardzo szybko stały się pożądanymi czworonogami na salonach angielskich.

XX wiek i rewolucja kulturowa w Chinach przyniosła tragiczne wydarzenia nie tylko dla społeczeństwa chińskiego, ale też dla mopsów. W wyniku rozkazu Mao wybito 90% populacji, przetrwały tylko psy z miast kolonialnych. Mopsy zaczęto uważać za psy burżuazji a za ich trzymanie w miastach naliczano wysokie opłaty.

Mopsy mają krępe ciało i kwadratową, tępą kufę. Najczęstsze umaszczenie to piaskowe z czarną maską, niemniej dopuszczalne są też barwy czarna, srebrna i płowa. Mopsy mają fantastyczny, towarzyski charakter, są kontaktowe i wesołe, niemniej źle znoszą długotrwałą rozłąkę z właścicielem. Są posłuszne i oddane, świetnie nadają się do trzymania z dziećmi.

Ze względu na niewielkie wymagania tych małych molosów, nadają się one do trzymania w małym mieszkaniu. Nie potrzebuje dużo ruchu, jednak uwielbia zabawę i przytulanie. Latem należy uważać, gdyż krótka kufa predysponuje mopsy do chorób układu oddechowego, zatem w gorące dni należy zapewnić im cień i stały dostęp do wody. Inne problemy mopsów dotyczą oczu, które są dość wyłupiaste, co sprawia, że są narażone na ich uszkodzenie oraz fafli na pyszczku, które należy regularnie czyścić, gdyż może dojść do grzybicy.

Te fantastyczne pieski są idealnymi kompanami do towarzystwa i zabawy. Za każdym razem, kiedy je widzę nie mogę się oprzeć i podchodzę, głaszczę, rozmawiam z właścicielem. Czy te oczy mogą kłamać? :)

natalia strokowska

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s