Belgian Blue czyli krowa mutant – wycieczka do krajów Beneluksu, maj 2011


Jak to zwykle bywa podczas objazdowej wycieczki – pobudka wcześnie rano, śniadanie, cały dzień zwiedzania, późna kolacja, nocleg. Poza najpiękniejszymi miejscami  Luksemburga, Belgii i Holandii, uroczymi miastami – Gandawą, Brugią, Brukselą, Amsterdamem, Luksemburgiem, Hagą, terenami Waterloo, skansenami, muzeami i fantastyczną architekturą, mieliśmy również czas podczas spacerów przyjrzeć się trochę bliżej przyrodzie.

Obszary krajów Beneluksu są najgęściej zaludnionymi terenami Unii Europejskiej. Krajobraz praktycznie całkowicie przetworzony jest pod uprawy, hodowle zwierząt i obszary miejskie. W związku z intensywną wycinką lasów ze zwierząt dzikich dominują tutaj sarny, lisy, zające, małe gryzonie oraz dzikie ptactwo. Tereny te są bardzo bogate w zbiorniki wodne, oraz, szczególnie Holandia, w kanały,  co sprzyja gniazdowaniu ptaków wodnych – licznych gatunków kaczek, rybitw, nurów, perkozów, czapli i wielu wielu innych.

Podczas przemierzania tych krajów, a szczególnie Belgii, moją uwagę zwróciły zwierzęta pasące się na pastwiskach – krowy i konie. W północnej Holandii tzw. Fryzji – piękne kare konie fryzyjskie, zaś w Belgii i na południu Holandii – krowy mięsne rasy Belgian Blue. Zupełnie niespotykane w naszym kraju, słynącym raczej z mlecznych holsztyno-fryzów, niż ras mięsnych, dlatego skupię się na nich chwilę dłużej.

Rasa belgijska niebieska (fr. Race de la Moyenne et Haute Belgique), jest znana z miesa o wybitnych walorach smakowych oraz tzw. „podwójnego umięśnienia”. Ich nazwa pochodzi od typowego dla nich ubarwienia, jednak może zmieniać się od niebieskiej, poprzez srebrną aż do czarno-białej.

Belgian Blue posiada naturalną mutację genu, który koduję strukturę miostatyny, czyli białka będącego budulcem tkanki mięśniowej. Owa mutacja prowadzi do przerostu mięśni i ograniczenia rozrostu tłuszczu, co jest bardzo pożądaną cechą hodowlaną, gdyż prowadzi do uzyskania smacznego i chudego mięsa.

Niestety w związku z bardzo dużą masa urodzeniową cieląt i stosunkowo wąskim kanałem rodnym u krów, młode przychodzą na świat praktycznie tylko za pomocą cesarskiego cięcia, co skraca znacznie czas eksploatowania matek. Usposobienie krów Belgian Blue jest łagodne i spokojne, nazywane są one przez to łagodnymi olbrzymami, gdyż nawet wielkie, kilkuset kilogramowe byki są powolne i ocieżałe.

Rasa ta powstała w środowej Belgii w XIX wieku z krzyżowania lokalnych krów z rasą Shortorn z Wielkiej Brytanii. Aktualny pokrój rasy powstał w latach pięćdziesiątych.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s