Bizon i T-Rex – świnki dwie

Zwierzęta goszczą u nas odkąd tylko sięgam pamięcią. Od kilku lat w naszym domu w Krakowie lokatorami są dwie urocze świnki morskie Bizon i T-Rex. Są ulubieńcami naszej rodziny rozpieszczanymi świnkowymi przysmakami i przytulaniem. Mimo, że są to dwa samce, wychowują się razem od małego, w związku z czym nie są względem siebie agresywne. W związku z tym, że są to świnki rasowe (tak tak, świnki morskie też mają swoje rasy),  chciałabym krótko przybliżyć ich charakterystyczne cechy.

Świnka morska jest niewielkim gryzoniem pochodzącej z Ameryki Południowej, zamieszkująca tereny Peru, Paragwaju i Brazylii. Udomowiona została przez Inków, którzy hodowali je dla mięsa i czcili świnkę jako bóstwo. Świnki dzikie do dzisiaj zamieszkują górzyste tereny Andów, jednak różnią się wyglądem od tych domowych. Są większe, zaś ich szara sierść nazywana jest aguti. Do Europy świnki przybyły tuż po odkryciu Ameryki. Mają towarzyskie i ciekawskie usposobienie i  żyją stosunkowo długo jak na gryzonie 8-10, a nawet 12 lat! To sprawia, że są chętnie hodowane w domu i dają wiele radości swoim właścicielom.

Bizon, czyli świnek szary, to osobnik rasy Sheltie. Ma długie, srebrne aksamitne włosy, które bardzo szybko rosną – ok. 2,3 cm na miesiąc!  Zaś T-Rex jest osobnikiem  rasy CH Teddy – jego futerko jest zmierzwione, czarno-białe i lekko karbikowane. Obie te rasy wymagają pielęgnacji sierści, aby zapobiec jej kołtunieniu. Co miesiąc przechodzą kąpiel i strzyżenie a także obcinanie pazurków.

Świnki nie są wybredne – ważne aby ich podstawa żywienia była dobrze zbilansowana karma – osobiście polecam Cavię Nature firmy Versele Laga. Ważne, by miały nieograniczony dostęp do wody i sianka. Dodatkowo moje świnki uwielbiają pietruszkę, mlecze, trawę, sałatę, arbuza, marchew, jabłka i ogórki. Wystarczy co tydzień wymieniać ściółkę w klatce i codziennie zapewnić odpowiednią dawkę przytulania! Polecam świnki wszystkim miłośnikom gryzoni – są bardzo przywiązane do właściciela, łatwo nawiązują kontakt i reagują na jego głos.

Reklamy

One thought on “Bizon i T-Rex – świnki dwie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s