Gadające żako – „Daj buziaczka!”

Ostatnio przyjaciel podrzucił mi na osłodę filmik z youtube, którego głównym bohaterem jest mówiący żako Arturek. Film bawi do łez, za co serdecznie gratuluję właścicielowi i autorowi filmiku. Widać, że Pan włożył wielki trud w naukę Artura, a milusiński jest bardzo mocno z Panem związany.

Jako wielka entuzjastka zwierząt, szczególnie tych egzotycznych, postanowiłam się czegoś więcej o żako dowiedzieć. Te długowieczne papugi dożywają nawet 50 lat, co sprawia, że mogą być wieloletnimi towarzyszami rodziny.  Cechuje je ponadprzeciętna inteligencja i umiejętność powtarzania słów, są wstanie zapamiętać nawet 5000 wyrazów. Tak naprawdę najlepsze w ‚mówieniu’ są gwarki, gdyż najwierniej naśladują odgłosy i mowę ludzką, niemniej to żako mają zdolność ‚pojmowania’ sensu wypowiadanych słów, i jak pokazuje filmik, potrafią wchodzić w interakcję z właścicielem.

Żako (Psittacus erithacus), czyli inaczej papuga szara, jak nazwa wskazuje posiada szare upierzenie, zaś jej ogon, zależnie od podgatunku jest czerwony, lub brązowy. Bardzo trudne jest rozróżnienie płci, w związku z czym, zalecane w tym celu są badania DNA. Żako zamieszkuje tereny Afryki równikowej, od Sierra Leone po Tanzanię i Kenię. Jest roślinożerna, jej dietę stanowią głównie owoce i orzechy oraz liście drzew. Zamieszkuje lasy i zarośla, gdzie buduje gniazda w szczelinach drzew. Samica składa zazwyczaj od 2 do 4 jaj, które wysiaduje aż do wylęgu młodych po 21-30 dniach. Żako są troskliwymi rodzicami, oboje karmią młode i sprawują opiekę nad gniazdem. Występują dwa podgatunki żako: żako mniejsza (ok. 30 cm) i żako większa (ok. 33 cm).

Ze względu na pogodne usposobienie żako, ich ciekawość do świata oraz wielkie przywiązanie jakie żywią do swojego właściciela są one cenionymi zwierzętami domowymi. Są odporne na spadki temperatury nawet do zera stopni, łatwo się adaptują i nie mają dużych wymogów bytowych, jeśli tylko zapewni im się dzienną dawkę ruchu. Niestety żako są dość kosztowne, zależnie od sklepu ich cena waha się od 2 do 3 tys. złotych. Niemniej zważywszy na długowieczność tych zwierząt oraz radość, jaką daje obcowanie z tymi sympatycznymi papugami, cena staje się absolutnie do zaakceptowania.

natalia strokowska

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s